Leczenie anoreksji

ZADZWOŃ +48 799 052 532

Anoreksja – leczenie anoreksji

Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny jest zaburzeniem odżywiania polegającym na celowej utracie wagi przez osobę chorą. Dotyczy przede wszystkim kobiet między 13 a 25 rokiem życia. Anorektycy nie czują się atrakcyjni, bez względu na to ile ważą, wciąż towarzyszy im przeświadczenie, że ich waga jest za wysoka. Dążenie do wagi idealnej jest kontynuowane nawet, gdy dojdzie do wyniszczenia organizmu. Przez długi czas objawy anoreksji są niezauważalne dla społeczeństwa – pierwszym widocznym dla otoczenia symptomem jest znaczny spadek wagi ciała.

Leczenie anoreksji wymaga obecności specjalisty. Głęboko zakorzenione w psychice przeświadczenie o swojej nieatrakcyjności, a także lęk przed przytyciem wymaga odpowiedniego podejścia, które pomoże osobie chorej odzyskać zdrowie. Najczęstszym błędem bliskich jest zmuszanie anorektyka do jedzenia, co daje skutek odwrotny do zamierzonego.

anoreksja - leczenie anoreksji

Objawy anoreksji

leczenie anoreksji

Jednoznaczne przyczyny anoreksji wciąż nie zostały określone. Mimo wielu lat badań i obserwacji nie znaleziono czynników, które zwiastują chorobę, jednak udało się określić kategorie, które mogą ją wywołać. Wśród czynników psychologicznych wymienia się m.in. depresję, niską samoocenę i perfekcjonizm. Znaczenie mają także potrzeba sukcesu i wysokie ambicje. Czynniki genetyczne to przede wszystkim choroby układu pokarmowego, a do kulturowych zaliczyć można niemożliwy do osiągnięcia kanon piękna lansowany przez media. Istotne są także relacje panujące w rodzinie osoby chorej.

Tak trudne do zdiagnozowania przyczyny choroby sprawiają, że objawy anoreksji mogą różnić się od siebie w zależności od osoby. Anoreksja to choroba nie tylko fizyczna, ale i psychiczna, należy więc zwrócić uwagę na symptomy związane ze zmianą w wyglądzie oraz zachowaniu. Przede wszystkim anorektycy boją się przybrania na wadze. Towarzyszy im silny lęk przed otyłością nawet wtedy, gdy stwierdzono u nich niedowagę. Od swojego wyglądu uzależniają swoją samoocenę. Osłabienie niedożywionego organizmu objawia się także ciągłym zmęczeniem i problemami z koncentracją.

Konsekwencje i powikłania anoreksji

Zbyt późno zdiagnozowana lub nierozpoznana anoreksja niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Jadłowstręt psychiczny jest chorobą odznaczającą się bardzo wysoką śmiertelnością, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie i leczenie anoreksji.. Drastyczne obniżenie wagi prowadzi do wyniszczenia całego organizmu. Brak składników odżywczych, witamin i minerałów dostarczanych wraz z pokarmem sprawia, że narządy wewnętrzne przestają prawidłowo funkcjonować. Pojawia się zmęczenie i zaburzenia koncentracji, a zmiany zachodzące w układzie nerwowym mogą prowadzić do napadów padaczki. Brak tkanki tłuszczowej i znaczne spowolnienie procesów metabolicznych zaburzają termoregulację, przez co osoby chore odczuwają zimno. Wyniszczeniu ulega także układ pokarmowy, który objawia się bólami brzucha, wymiotami i zapaleniem błony śluzowej żołądka.

Prywatny ośrodek leczenia anoreksji

Ośrodek leczenia anoreksji

Turawskie Centrum Odnowy Zdrowia to także ośrodek leczenia anoreksji. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia, pomagamy chorym na anoreksję odzyskać zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizycznie. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie tworząc dla niego optymalny program terapii, który obejmuje terapię grupową, psychoterapię, psychodietetykę, terapię zajęciową, psychoedukację i podstawy socjalizacji. Prywatny ośrodek leczenia anoreksji udziela wsparcia pacjentom podczas całego trudnego procesu powrotu do zdrowia w oparciu o biologiczną, psychologiczną, duchową i społeczną rehabilitację.

Podopieczni i ich rodziny mogą liczyć na wsparcie ze strony profesjonalnej kadry pracowników – prowadzimy systemowe terapie rodzinne. Anoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które może prowadzić do śmierci, jeśli więc ktoś z Twojego otoczenia potrzebuje pomocy, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami. Wczesne rozpoznanie choroby może uratować życie!

Leczenie anoreksji

Leczenie anoreksji powinno odbywać się pod czujnym okiem specjalisty. Choroba wymaga zdiagnozowania i odpowiedniego podejścia do osoby chorej, by zapewnić jej stabilny powrót do zdrowia. Ośrodek terapii uzależnień Turawskie Centrum Odnowy Zdrowia to zespół wykwalifikowanych profesjonalistów w dziedzinie zaburzeń związanych z odżywianiem, którzy wiedzą, jak dotrzeć do osoby cierpiącej na anoreksję.

Ośrodek leczenia anoreksji terapię opiera przede wszystkim na współpracy podopiecznych w małych grupach, którzy dążąc do wspólnego celu, jakim jest odzyskanie zdrowia, motywują się wzajemnie do walki o nowe życie. Terapeuci uczą metod eliminowania złych nawyków i zachowań destrukcyjnych, wskazują jak radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych i walczyć z objawami nawrotowymi. Nie bez znaczenia zostaje także zmiana nastawienia do życia i odnowa sfery emocjonalnej, które ułatwiają powrót do zdrowia.