Leczenie bulimii

ZADZWOŃ +48 799 052 532

Bulimia – leczenie Bulimii

Jak mówi definicja, bulimia jest zaburzeniem odżywiania, które cechuje się napadami objadania oraz późniejszą kompensacją takiego zachowania. Nazywana również żarłocznością psychiczną, bulimia ma podłoże genetyczne – w 2003 roku przeprowadzono badania, które dowiodły, że predyspozycje do tej choroby mają osoby, w rodzinie których występowały przypadki depresji i otyłości.

Leczenie bulimii rozpoczyna się od rozpoznania choroby. Do zachowań, które mogą świadczyć o zaburzeniu należy zaliczyć przede wszystkim nawracające okresy żarłoczności. Gdy chory zjada bardzo duże ilości pokarmu w krótkich odstępach czasu, ma wyrzuty sumienia z tego powodu. By odzyskać kontrolę nad swoim ciałem stosuje metody, które w jego przekonaniu uchronią go od przyrostu wagi: prowokowanie wymiotów, nadużywanie środków przeczyszczających i moczopędnych, głodówki czy wyczerpujące ćwiczenia fizyczne. Dla zdiagnozowania bulimii istotna jest także częstotliwość napadów – powtarzające się co najmniej dwa razy w tygodniu nadmierne objadanie się i przesadne zapobieganie przyrostowi wagi powinno być powodem do niepokoju.

Bulimia - leczenie bulimii

Objawy Bulimii

Objawy bulimii i jej leczenieBulimia jest chorobą o podłożu psychicznym. Mimo że dotyczy zaburzeń odżywiania się, nie należy mylić tego schorzenia z zaburzeniami objadania się. Obecnie wyróżnia się dwa typy bulimii. Pierwszy, to purging type – typ przeczyszczający. Objawy bulimii świadczące o tym rodzaju choroby to przede wszystkim prowokowanie wymiotów i stosowanie środków przeczyszczających. Chorzy mogą także nadużywać diuretyków i lewatywy. Drugi typ to non-puring type (nieprzeczyszczający), gdzie osoby chore zwracają się w kierunku ścisłych diet, głodówek lub ćwiczą do granic swoich możliwości.

U osób cierpiących na bulimię, bez względu na typ, można także wyróżnić pewne zmiany psychiczne i fizyczne. Osoby chore są ciągle zmęczone i ospałe, odczuwają także niepokój i bardzo często mają obniżone samopoczucie. Odczuwają także niechęć do samego siebie lub wstyd. Pojawia się poczucie upokorzenia. W przypadku kobiet chorych na bulimię zanika miesiączka lub jest nieregularna. Częste bóle głowy, zgaga, refluks, podrażnienie przełyku, zapalenie ślinianek, sucha skóra i osłabienie organizmu są objawami fizycznymi, które mogą świadczyć o chorobie.

Przyczyny bulimii i konsekwencje nieleczonej bulimii

Bulimię łączy się nie tylko z czynnikami psychicznymi, na które składają się m.in. nadmierna krytyka ze strony rodziny, przypadki alkoholizmu i leczonej depresji, czy przesadna koncentracja na wyglądzie. Wyróżnić można także czynniki biologiczne – istotną rolę odgrywa w powstawaniu choroby serotonina odpowiadająca za nastrój. Leczenie bulimii wymaga więc często zastosowania leków przeciwdepresyjnych, które uzupełniają niedobory serotoniny. U niektórych chorych zauważono także wzrost poziomu endorfin po prowokacji wymiotów. Pobudzenie układu nagrody i odczucie zadowolenia sprawia, że chorzy właśnie w ten sposób regularnie próbują poprawić ogólne samopoczucie. Nie bez znaczenia są także czynniki społeczne – bulimia znacznie częściej występuje w krajach rozwiniętych, o wysokim standardzie życia, w których media promują zewnętrzną atrakcyjność. Chęć dorównania tym standardom bardzo często prowadzi do zaburzeń, których konsekwencje mocno odbijają się na zdrowiu.

Nieleczona bulimia prowadzi do zaburzenia równowagi elektrolitów w organizmie, osłabienia kości i szkliwa zębów, zaburzeń pracy serca, uszkodzenia przełyku i żołądka (w skrajnych wypadkach nawet pęknięcia przełyku), anemii i depresji. mogącej prowadzić do prób samobójczych.

Prywatny ośrodek leczenia bulimii

Ośrodek leczenia bulimiiTurawskie Centrum Odnowy Zdrowia to prywatny ośrodek leczenia uzależnień, który został zaklasyfikowany do Europejskiej Społeczności Terapeutycznej. Techniki wykorzystywane do leczenia choroby zostały sprawdzone przez specjalistów i są szeroko stosowane na całym świecie, a programy leczenia dostosowywane indywidualnie do każdego przypadku. Skuteczność i efektywność wykorzystywanej metodyki działa w oparciu o wszystkie sfery człowieka – duchową, biologiczną, psychiczną i społeczną. Nasze metody leczenia łączą w sobie psychoterapię, psychodietetykę, terapię grupową i rodzinną, podstawy socjalizacji i terapię zajęciową. Dzięki temu łatwiej poznać przyczyny choroby i znaleźć rozwiązanie problemu.

Ośrodek leczenia bulimii dysponuje wyspecjalizowaną kadrą, która dokłada wszelkich starań, by pomóc osobom cierpiącym na zaburzenia odżywiania. Nasi specjaliści oferują wsparcie także rodzinie chorego.

Leczenie bulimii

Leczenie bulimii to przede wszystkim na psychoterapia. W przypadku wyniszczenia organizmu, może być wymagane także leczenie szpitalne.

Turawskie Centrum Odnowy Zdrowia skupia się na ścisłej współpracy z osobą chorą i pomocy w wyjściu z nałogu poprzez budowanie relacji z innymi pacjentami, którzy również dążą do tego samego celu. Ośrodek leczenia bulimii każdy przypadek traktuje indywidualnie, dzięki czemu rehabilitacja jest efektywna, a podopieczni odzyskują radość życia. Dla każdego z naszych pacjentów przygotowujemy plan zdrowego żywienia i zapoznajemy z mechanizmami, które są przyczynami zaburzeń. Uczymy też, jak radzić sobie ze stresującymi sytuacjami i objawami nawrotowymi.

W leczeniu bulimii istotne jest, by pomoc przyszła jak najszybciej – w innym przypadku może dojść do tragedii. Jeśli ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy, skontaktuj się z nami i dowiedz się, co możemy dla niego zrobić.