Leczenie narkomanii

ZADZWOŃ +48 799 052 532

Narkomania – leczenie uzależnienia od narkotyków

Narkomania to uzależnienie od narkotyków. Sama nazwa pochodzi od greckich słów „narke” (upojenie) i „mania” (szaleństwo), które stanowią najlepszą definicję choroby. Narkomania wiąże się z całym szeregiem zjawisk zachodzących zarówno w psychice, jak i w układzie nerwowym pod wpływem zażycia substancji odurzających. Do najczęstszych przyczyn zażywania narkotyków można zaliczyć szukanie sposobów na poprawę samopoczucia, możliwość chwilowej ucieczki od problemów i chęć eksperymentowania. Ta ostatnia zwykle dotyczy osób młodych, które pragną zaimponować swoim znajomym. Osoby, które zetknęły się z używkami, często na początku nie mają świadomości, jakie konsekwencje niesie ze sobą uzależnienie.

Leczenie uzależnienia od narkotyków to długotrwały i ciężki proces. Organizm nieustanie domaga się środków odurzających, a gdy ich nie dostaje wywołuje ból i cierpienie u osoby uzależnionej. Taka sytuacja jest błędnym kołem – uzależniony w końcu poddaje się i znów sięga po używki. By leczenie narkomanii było skuteczne należy zwrócić się do specjalistów, którzy indywidualnie dopasują terapię.

Narkomania - leczenie uzależnienia od narkotyków

Objawy uzależnienia od narkotyków

Narkomania jest problemem nie tylko środowisk patologicznych. Choroba może dotknąć każdego bez względu na status społeczny, pochodzenie czy zasobność portfela. Z tego powodu zdarza się, że ciężko dostrzec uzależnionego w naszym otoczeniu. Łatwo przeoczyć objawy narkomanii, gdy chory ma dobrą pracę, nienaganny wygląd i kochającą rodzinę. Należy wypatrywać subtelnych oznak, które zasygnalizują problem.

Odpowiednio wcześnie zauważone objawy uzależnienia od narkotyków pozwalają szybciej rozpocząć leczenie, zwiększając tym samym szansę na wyciągniecie z nałogu. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę to zmiany w zachowaniu. Osobom mającym problem z narkotykami częściej towarzyszą wahania nastojów – mogą być pobudzone i energiczne, by za chwilę wpaść w apatię. Zmieniają swoje otoczenie zastępując przyjaciół i rodzinę nowo poznanymi ludźmi, który nagle pojawiają się w ich życiu. Zamykają się przed bliskimi, częściej kłamią i oszukują. Zmienia się także ich wygląd – jednymi z objawów uzależnienia od narkotyków są nagła utrata wagi i ziemista, blada cera. Może zmienić się także styl ubierania (związany przede wszystkim z chęcią zakrycia siniaków i nakłuć). Takie objawy mogą również wskazywać na depresję. Jednak żadnej z tych chorób nie należy lekceważyć.

Konsekwencje i skutki narkomanii

Obecnie coraz więcej osób uzależnionych jest nie od jednej substancji, a od wielu naraz. Tzw. polinarkomani uzależnieni są zarówno od środków psychoaktywnych, jaki alkoholu oraz nikotyny. Niektóre z narkotyków – szczególnie te o działaniu pobudzającym – mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych. W takim przypadku u chorych pojawiają się objawy schizofrenii oraz stany neurotyczne. To nie jedyne skutki uzależnienia od narkotyków. Przykładowo, w przypadku środków syntetycznych mogą nastąpić zmiany w genomie. Narkotyki są też przyczyną kłótni i rozwodów, a także problemów finansowych chorego – konieczność wydawania coraz większych pieniędzy na środki odurzające może doprowadzić do zadłużenia. Narkomani wykazują większą skłonność do kradzieży i zachowań destrukcyjnych, a pod wpływem używek często pojawiają się myśli samobójcze.

Narkomania może prowadzić do stanu, w którym chory jest nie tylko uzależniony, ale i zapada na inne choroby. Oprócz silnej potrzeby zażywania środków odurzających, pojawia się psychoza maniakalno-depresyjna, AIDS, zapalenie wątroby lub inne schorzenia o podłożu psychicznym i fizycznym.

Prywatny ośrodek leczenia narkomanii oraz terapii uzależnień od narkotyków

Turawskie Centrum Odnowy Zdrowia

Turawskie Centrum Odnowy Zdrowia pomaga osobom uzależnionym od narkotyków wyjść z nałogu. Jako prywatny ośrodek leczenia narkomanii wspiera osoby będące w nałogu na każdym etapie leczenia i przygotowuje program terapii dostosowany indywidualnie do każdego pacjenta. Wiemy, że najlepsze rezultaty daje leczenie kompleksowe, dlatego w naszym ośrodku stosujemy zarówno terapię indywidualną, psychoterapię, jak i terapię grupową.

Osoby uzależnione od narkotyków mogą u nas liczyć nie tylko na wsparcie psychiczne, ale i pomoc w walce o zdrowie swojego ciała. Wyniszczony nałogiem narkotykowym organizm potrzebuje silnego wsparcia i oczyszczenia, które ułatwi wyjście z choroby. Zajmujemy się także odnową biologiczną, pomagając uzależnionym osobom z anoreksją – w Turawskim Centrum Odnowy Zdrowia działa skuteczny ośrodek leczenia anoreksji.

Leczenie narkomanii – uzależnienia od narkotyków

O narkomanii mówi się zwykle myśląc o patologiach społecznych i grupach przestępczych, przez co większość osób nie potrafi taktować uzależnienia od narkotyków jako choroby. Tylko spojrzenie na problem jak na schorzenie pozwala na skutecznie leczenie narkomanii. Powrót do zdrowia to długotrwały i ciężki proces, który wymaga od chorego dużego wysiłku i zaangażowania. W Turawskim Centrum Odnowy Zdrowia robimy wszystko, by osoby z nałogiem nie traciły motywacji i woli walki o nowe życie. Uczymy, jak radzić sobie z powracającymi objawami uzależnienia oraz panować nad stresującymi sytuacjami, które mogłyby przyczynić się do powrotu do nałogu.

Narkomania jest nałogiem, który rozwija się w podobny sposób u osób uzależnionych. Zaczynając od sporadycznych eksperymentów z używkami, poprzez coraz częstsze sięganie do nich, aż do regularnego zażywania, małymi krokami prowadzi do utraty kontroli nad własnym życiem. Wczesne zdiagnozowanie i leczenie uzależnienia od narkotyków pozwala zatrzymać rozwój choroby.

Terapia uzależnienia od narkotyków

Skuteczne leczenie uzależnień to przede wszystkim właściwie dobrana terapia uzależnienia od narkotyków. Specjaliści w Turawskim Centrum Odnowy Zdrowia korzystają z najnowszych technik, które zostały sprawdzone przez terapeutów z całego świata i dają najlepsze rezultaty. Nim przystąpimy do leczenia, wykonujemy dogłębną analizę problemów, które dotknęły pacjenta. Dopiero na tej podstawie opracowujemy indywidualny plan leczenia, który pomoże w wyjściu z nałogu.

Przygotowana przez nas terapia narkomanii pozwala osobom uzależnionym od narkotyków poznać mechanizmy działania choroby oraz w jaki sposób mogą walczyć z chęcią sięgnięcia po środki odurzające. Po zakończeniu terapii nasi podopieczni są przygotowani do powrotu do codzienności i wiedzą, jak pracować nad odbudowaniem relacji z rodziną i przyjaciółmi. Dzięki ich wsparciu będą w stanie wytrwać w trzeźwości.